تغییر رفتار جدید ویروس کرونا با علائم گوارشی

به گزارش وبلاگ پیوست، دکتر سیدحسن عابدی در مورد تغییر رفتار ویروس کرونا گفت: در حال حاضر مراجعه بیماران کرونایی با علائم تنفسی کمتر شد، اما در مقابل علائم گوارشی این بیماری رو به افزایش است.

تغییر رفتار جدید ویروس کرونا با علائم گوارشی

وی توضیح داد: تحقیقات جدید نشان می دهد که اقلیت موارد فقط با علائم گوارشی ظاهر می شوند و در حدود یک چهارم از بیماران علائم گوارشی بیماری کووید 19 مانند اسهال و سایر علائم گوارشی را بروز دادند، این علائم در موارد خفیف کووید 19 دیده می شد و این بیماران دیرتر از بیمارانی که دارای علائم تنفسی بودند، به دنبال دریافت خدمات درمانی رفته اند.

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار کرد: عدم تشخیص زودهنگام این بیماران، به طور غالب ممکن است منجر به گسترش ناخواسته این بیماری در بیماران سرپاییِ مبتلا به بیماری خفیف گردد که بیماریشان تشخیص داده نشده و از پتانسیل خود برای آلوده کردن دیگران مطلع نیستند.

براساس گزارش روابط عمومی و اموربین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر عابدی اظهار داشت: این مطالعه نشان داد که تمام بیماران مبتلا به علائم گوارشی، اسهال داشته و از این تعداد، تقریباً در یک نفر از هر پنج نفر، اسهال اولین نشانه ابتلای آن ها بوده است که اسهال حدود یک تا 14 روز به طول انجامیده و به طور میانگین مدت زمان بیش از پنج روز و حدود چهار بار دفع در روز گزارش شده است.

وی ادامه داد: اسهال آبکی روزی پنج مرتبه، دل پیچه، کاهش اشتها، تب خفیف و کاهش حس بویایی و چشایی از جمله علائم گوارشی بیماران کرونایی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه محققان دریافتند که حدود یک سوم بیماران مبتلا به علائم گوارشی، تب ندارند، اعلام کرد: بیماران مبتلا به علائم گوارشی نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی دیرتر به دنبال مراقبت های پزشکی می فرایند که این مدت به طور حدودی 16 روز در مقایسه با 11 روز بوده است.

دکتر عابدی اضافه نمود: مطالعات جدید نشان می دهد که در بیماران مبتلا به علائم گوارشی مدت زمان آغاز علائم تا بهبود کامل از ویروس، طولانی تر بوده و محتمل است که ویروس در مدفوع این بیماران نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی به میزان بیشتری دیده گردد (73 درصد در مقابل 14 درصد) این بیماران نسبت به بیماران دارای علائم تنفسی مدت زمان طولانی تری بیمار بودند.

وی گفت: پزشکان می بایست بدانند که این علایم اولیه جدید و حاد گوارشی در بیمار مشکوک به کروناویروس حداقل باید باعث سرعت بخشیدن در رسیدگی به این بیماری و بیماران گردد، بنابراین علائم گوارشی بیماری کووید 19 باید مدنظر درمانگران باشد.

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل یادآور شد: این تحقیق بسیار حیاتی است برای اینکه نشان می دهد 80 یا بیش از 80 درصد از بیماران به نوع خفیف این بیماری مبتلا شده اند، بنابراین تشخیص مشخصه های اساسی این بیماری بسیار لازم است، چرا که می تواند احتیاج به خود قرنطینگی را ایجاد کند.

این فوق تخصص گوارش اضافه نمود: بیماری خفیف کرونا همانند بیماری شدید قابل درمان نیست و می تواند برای افراد کشنده باشد که این امر برای بیماران زمینه ای خطرناک تر است.

دکتر عابدی گفت: متاسفانه در روز های اخیر مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی نمایند و فکر می نمایند کرونا به روز های پایانی خود رسیده است در حالی که احساس کاذب شکست ویروس کرونا می تواند خطرآفرین باشد و زمینه ایجاد موج دوم این ویروس را در جامعه فراهم کند.

وی اظهار داشت: تا زمانی که واکسن این ویروس فراوری نگردد یا درمان قطعی برای شکست این ویروس فراهم نگردد مردم باید نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: هر چند تعداد افراد بستری افراد مشکوک به کرونا در بیمارستان های بابل کاهش یافت، اما این امر دلیل بر شکست این ویروس نیست و در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از سوی مردم شاهد موج دوم ویروس کرونا خواهیم بود.

منبع: فرارو

به "تغییر رفتار جدید ویروس کرونا با علائم گوارشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر رفتار جدید ویروس کرونا با علائم گوارشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید