10 ویژگی اصلی یک ملک اداری خوب چیست؟

به گزارش وبلاگ پیوست، شما هم به دنبال خرید یک ملک اداری هستید؟! پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. شما برای خرید یک ملک اداری به چه ویژگی هایی توجه می کنید؟ موقعیت، قیمت، دور و نزدیک بودن به محل زندگی، … چه مواردی؟ شاید هم یک ملک اداری خوب از نظر شما ملکی باشد که تمام این ویژگی ها را داشته باشد؛ اما فقط این ها کافی نیست بلکه باید نکات مهم تری را هم در نظر بگیرید که البته ممکن است این نکات با توجه به نیاز هر فرد و فعالیت وی متفاوت باشد.

10 ویژگی اصلی یک ملک اداری خوب چیست؟

در این مقاله علاوه بر اینکه به بررسی و بیان 10 ویژگی اصلی یک ملک اداری خوب خواهیم پرداخت، مواردی چون، موقعیت اداری فروش، موقعیت اداری رهن و … نیز بررسی خواهد شد. موضوعات اصلی مورد بحث در این مقاله به شرح زیر هستند:

 • تفاوت ملک اداری با موقعیت اداری چیست؟
 • آیا انجام فعالیت اداری در ملک مسکونی دارای شرایطی خاص است؟
 • 10 ویژگی اصلی یک ملک اداری

تفاوت ملک اداری با موقعیت اداری چیست؟

ملک اداری با موقعیت اداری چه تفاوتی می تواند داشته باشد؟ اگر تا به امروز به دنبال ایجاد یک دفتر کار بوده اید یا قصد رهن یا اجاره محلی برای دفتر کار را داشته اید، حتماً با دو واژه ملک اداری یا موقعیت اداری برخورد کرده اید و این دو برای شما آشنا هستند. وقتی برای اجاره، رهن یا خرید بروید ممکن است از شما بپرسند که ملک اداری مدنظر شماست یا موقعیت اداری؛ آیا تفاوت این دو را می دانید؟ ما این دو را بررسی و تفاوت آن را بیان می کنیم. از قلم نیاندازید که دانستن تفاوت بین این دو اصطلاح، می تواند به شما در انتخاب ملک مورد نظر بسیار کمک کند.

منظور از ملک اداری چیست؟

ملک اداری معمولاً یک آپارتمان است و به ملکی گفته می شود که شهرداری خود به آن مجوز اداری داده است. می توان از این املاک به صورت قانونی و رسمی برای راه اندازی دفاتر مختلف اداری استفاده کرد. پس در این حالت شما در واقع ملکی را خریداری می کنید که هدف از ساخت آن صرفاً انجام فعالیت های کاری و ایجاد دفتر کار بوده است.

منظور از ملک با موقعیت اداری چیست؟

برخی از آپارتمان ها و ساختمان ها هستند که مجوزی از شهرداری برای تبدیل به ملک اداری دریافت نکره اند اما با این وجود موقعیت خوبی برای تبدیل شدن به یک دفتر کار دارند. این ساختمان ها معمولاً در خیابان های پرتردد واقع شده و به خاطر موقعیتی که دارند، بسیار مورد توجه هستند. به این ملک ها، موقعیت اداری می گویند. پس این گونه ملک ها در واقع با هدف تبدیل شدن به دفتر کار ساخته نشده اند. بلکه مسکونی بوده ولی از نظر جغرافیایی موقعیتی مناسب داشته و دسترسی به آن ها راحت است و می توانند یک دفتر کار مناسب باشند.

پس برای انجام فعالیت اداری و ایجاد یک دفتر کار، علاوه بر استفاده از ملکی با کاربری اداری، می توان از املاک مسکونی که موقعیت اداری دارند نیز استفاده کرد.

بنابراین اگر در فکر یک ملک اداری هستید و قصد اجاره یا رهن دارید باید موقعیت اداری رهن و اجاره را مدنظر داشته باشید. شاید یک ساختمان موقعیت اداری رهن یا اجاره خوبی داشته باشد که نباید از آن غافل شد. همچنین ممکن است قصد خرید داشته باشید که باید به موقعیت اداری فروش آن هم توجه کنید تا در ادامه دچار مشکل و دردسر نشوید.

آیا انجام فعالیت اداری در ملک مسکونی دارای شرایطی خاص است؟

براساس اطلاعاتی در این زمینه وجود دارد، شهرداری معمولاً اجازه نمی دهد که از ساختمان ها و آپارتمان های مسکونی، استفاده اداری داشت. زیرا شهرداری با توجه به طرح های توسعه شهری به هر ساختمان مجوز اداری، تجاری یا مسکونی می دهد. حتی اگر ملک شما در موقعیت اداری مناسبی هم باشد، نیاز به مجوز دارید تا بتوانید آن را برای استفاده به عنوان دفتر کار در اختیار افراد دیگر قرار دهید یا بفروشید. فعالیت اداری در ساختمان های مسکونی ممنوع اعلام شده و شهرداری ها با این موضوع برخورد و کسب و کارها را پلمپ می کنند.

البته گفته شده که در این مورد استثنا هم وجود دارد؛ شهرداری به شما اجازه می دهد که در یک آپارتمان مسکونی، دفترکار ایجاد کنید به شرطی که حوزه فعالیت شما یکی از موارد زیر باشد:

 • دفتر وکالت
 • مطب
 • دفتر اسناد رسمی
 • دفتر ازدواج و طلاق
 • دفتر روزنامه و مجله
 • دفتر مهندسی

البته از قلم نیاندازید که فقط مالک ساختمان است که می تواند از این استثنا استفاده کند و مستأجر ساختمان های مسکونی حق چنین کاری ندارد. اما در صورتی که شما از ملک اداری استفاده کنید به اجازه شهرداری نیازی نیست.

بررسی 10 ویژگی اصلی یک ملک اداری

آیا تا به امروز به دنبال خرید یا اجاره یک ملک اداری یا دفترکار مناسب بوده اید؟ یک ملک باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا بتواند نظر شما را برای خرید جلب کند؟ موقعیت اداری فروش می خواهید یا موقعیت اداری رهن و اجاره یا … ؟ آیا به دنبال املاک اداری بوده اید یا موقعیت اداری؟ ما در این قسمت قصد داریم به بررسی ویژگی های مهم یک ملک اداری خوب بپردازیم.

نباید فراموش کرد که خرید یک ملک اداری با یک ملک مسکونی کاملاً متفاوت است؛ در مورد یک موقعیت اداری رهن یا خرید، شرایط فرق دارد، پس آگاه باشید و بهترین انتخاب را انجام دهید. اگر یک دفتر کار مناسب را انتخاب کنید با خیال راحت می توانید کارهای خود را انجام دهید و حس خوبی داشته باشید. پیش از انجام هر کاری نیاز خود را در نظر بگیرید. باید مشخص کنید که شما دقیقاً چه انتظار یا انتظاراتی از دفتر کار خود دارید. در نظر دریافت این موارد بسیار مهم است چون به شما برای انتخاب سریع تر ملک مورد نظر بسیار کمک می کند.

 • یک ملک اداری باید موقعیت مکانی خوبی داشته باشد

انتخاب بهترین موقعیت مکانی برای دفتر کار گام اول است. بهتر است دفترکار در مرکز شهر یا مکان هایی باشد که دسترسی به آن آسان باشد. همچنین بهتر است ملک به مرکز شهر یا خیابان های پر رفت و آمد نزدیک باشد. البته اگر با شلوغی مشکل دارید پس محلی آرام را برای دفتر کار انتخاب کنید. اگر یک دفتر کار مراجعه کنندگان زیادی داشته باشد معمولاً مکان آن باید به گونه ای باشد که دسترسی به آن به آسانی امکان پذیر باشد.

 • نزدیکی به دفترکار سایر همکاران یا مکان های مورد نیاز

عده ای عقیده دارند که همکاران و افرادی که در یک زمینه فعال اند بهتر است دفتر کار آن ها کنار هم یا نزدیک به هم باشد؛ همچنین نزدیکی به مکان هایی که به کار آن ها مرتبط است نیز، بسیار مهم و قابل توجه است. به عنوان مثال بهتر است دفتر کار وکلا نزدیک دادگاه باشد یا پزشکان در مجاورت هم اقدام به خرید و اجاره دفتر کار کنند که البته معمولاً هم به این صورت است. در مجتمع های پزشکی مجموعه از پزشکان با تخصص های مختلف دور هم هستند.

 • دفترکار متراژ مناسبی داشته باشد

هنگام خرید یک ملک بهتر است متراژی مناسب برای خرید ملک اداری یا موقعیت اداری رهن و اجاره در نظر گرفته شود. حتماً باید به وسعت کسب و کار و تعداد افرادی که قرار است در این دفتر فعالیت کنند توجه شود. یعنی شرکت های بزرگ به دفتر کار بزرگ و شرکت های کوچک به دفتر کار کوچک نیاز دارند. این نکته بسیار مهم است زیرا دفتر کوچک برای کسب و کارهای بزرگ مشکل ساز خواهد شد.

 • ملک باید قیمت مناسبی داشته باشد

یک ملک اداری با قیمت مناسب انتخاب کنید. البته قیمت با توجه به محل و متراژ متفاوت است و ممکن است فردی به دلیل چنین مواردی نتواند دفتر کاری در محلی مناسب پیدا کند. از قلم نیاندازید که ملک اداری قیمت بیشتری دارد و بهتر است موقعیت اداری فروش در نظر گرفته شود. البته اگر توانایی خرید ندارید می توانید موقعیت اداری انتخاب کنید که در این شرایط باید توجه داشت که سایر واحدهای این آپارتمان نیز اداری باشند تا مسئله ای برای شما ایجاد نشود زیرا ممکن است همسایه ها از رفت و آمدهای زیاد شاکی شوند و شما نتوانید به فعالیت خود در آن مکان ادامه دهید.

 • ملک انتخابی باید امکانات مناسبی داشته باشد

ملکی که انتخاب می کنید بهتر است حداقل امکانات لازم را داشته باشد. به عنوان مثال، دارای کف پوش باشد البته کف پوش هایی سالم؛ همچنین بهتر است فضای کاری دارای امکانات استراحت نیز باشد و از رنگ مناسبی برای این فضا استفاده شده باشد. انتخاب رنگ مناسب می تواند باعث داشتن آرامش در زمان انجام کارها برای کارمندان شود. نکته دیگر اینکه وجود قفسه های بزرگ یا کمدهای دیواری ضروری است زیرا برای مرتب کردن پرونده ها، اسناد و … که البته بستگی به کار شما نیز دارد، می توانند استفاده های بسکمک داشته باشند.

 • ملک باید ظاهری مناسب داشته باشد

ملک اداری مورد نظر باید ظاهر مناسبی هم داشته باشد. منظور از ظاهر، هم نمای خارجی ملک است و هم نمای داخلی آن. چه قصد خرید و اجاره یک ملک را دارید یا قصد استفاده شخصی، در نظر داشتن این نکته مهم است. ظاهر یک ملک در درجه اول می تواند بسیار تأثیرگذار باشد. این نکته نه تنها برای خرید یک ملک اداری، بلکه برای یک موقعیت اداری چه موقعیت اداری رهن و چه موقعیت اداری رهن و اجاره مهم است. از دکوراسیون زیبا استفاده کنید تا ملک شما تاثیرگذار باشد. به طراحی درست پلان، پنجره ها، نورگیرها و … دقت کنید تا ملک مورد پسند واقع شود.

 • دارای نور طبیعی باشد

نورگیر بودن یک ملک ویژگی مهم بعدی است که ملک باید از آن برخوردار باشد. از قلم نیاندازید که شما و افرادی که برای شما کار می کنند زمان زیادی را صرف کار در دفتر کار می کنید، پس ضروری است که دفتر کار نور مناسب و روشنایی طبیعی داشته باشد تا محیطی شادتر و پرانرژی تر برای کار داشته باشید. نبود نور کافی می تواند باعث تاریک شدن محیط شود و اجازه نمی دهد که کارمندان به خوبی کار خود را انجام دهند. افراد در چنین فضایی بیشتر حالت خواب آلودگی دارند.

 • میزان پایداری و مقاومت ساختمان

میزان پایداری و مقاومت ساختمان نیز یک ویژگی مهم است که ضروری است هنگام انتخاب یک ملک اداری به آن توجه داشت. در صورتی که در ساخت ساختمان از امکانات ایمنی استفاده شده باشد در هنگام خطر، مسائل نیز کمتر خواهد بود. بنابراین بهتر است ساختمان انتخابی از نکات ایمنی لازم بهره مند باشد و به این طریق بتوان از مسائل بعدی جلوگیری کرد.

 • وجود پارکینگ، انباری و آسانسور

وجود پارکینگ و انباری از جمله ویژگی های مهم و ضروری است که یک ملک باید آن را داشته باشد. علاوه بر پارکینگ و انباری، وجود آسانسور هم بسیار ضروری است. البته بیشتر ملک های امروزی خود دارای آسانسور هستند. وجود آسانسور دسترسی به طبقات را راحت تر می کند و برای رفتن به طبقه های بالا مراجعه کنندگان و حتی کارمندان خسته نخواهند شد. البته ممکن است با توجه به زمینه فعالیت یک دفتر کار، مراجعه کنندگان افراد سالمند باشند و در این شرایط وجود آسانسور بیشتر از همیشه نیاز است.

 • وجود سیستم سرمایشی و گرمایشی

یک ملک اداری خوب حتماً باید دارای سیستم های گرمایشی و سرمایشی سالم باشد. پس هنگام خرید یا رهن و اجاره باید از این مورد مطمئن شد و از عدم اتلاف انرژی ساختمان نیز اطمینان حاصل کرد. همچنین باید در مورد انشعابات و تأسیسات برق، گاز و آب ساختمان نیز مطمئن شد که نکات ایمنی رعایت شده باشد. در ادامه نیز باید در ساختمان وسایل اطفای حریق هم وجود داشته باشد. وجود هشداردهنده هایی برای اعلام خطر به ساکنان هم بهتر است در نظر گرفته شود تا مسائل احتمالی کاهش یابد.

در این مقاله به بررسی ویژگی های املاک اداری پرداختیم و گفتیم که یک ملک که برای دفتر کار انتخاب می شود باید دارای چه ویژگی هایی باشد. البته هر فردی بسته به نیاز خود و کسب و کاری که دارد ممکن است نیازهای متفاوتی هم داشته باشد. همچنین بهتر است ملک اداری و موقعیت اداری هنگام خرید، رهن یا اجاره مشخص شود زیرا در این حالت فرد انتخاب هایی متفاوت خواهد داشت. یک املاک اداری چون مجوز شهرداری دارند قیمت آن ها بالاتر از یک موقعیت اداری است که بهتر است خریدار یا مستأجر به آن توجه داشته باشد. ملک اداری مورد نظر خود را کامل بررسی کنید و در نظر داشته باشید که ملک شما بهتر است ویژگی های گفته شده در اینجا را داشته باشد. با خواندن این مقاله می توانید اطلاعات کاملی در زمینه خرید یک ملک برای دفتر کار به دست آورید.

به این نوشته چه امتیازی می دهید؟

منبع: هومینگ

به "10 ویژگی اصلی یک ملک اداری خوب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ویژگی اصلی یک ملک اداری خوب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید