بدون کدام اندام ها باز هم زنده می مانیم ؟

به گزارش وبلاگ پیوست، خراسان/ بعضی اندام ها وجود دارد که اگر آن ها را از بدن خارج کنیم همچنان می توانیم به فعالیت خود ادامه دهیم.

بدون کدام اندام ها باز هم زنده می مانیم ؟

آیا می دانستید که افراد در شرایط خاص می توانند با نیمی از مغز، زندگی نسبتا طبیعی داشته باشند. علاوه بر مغز برخی اندام های دیگر در بدن وجود دارد که بدون آن ها، هم می توان زنده ماند . این دسته از اندام، اندام غیر حیاتی (non vital organs) نامیده می گردد. در ادامه مطلب به این موارد اشاره می کنیم:

معده

معده چهار عمل اصلی، هضم مکانیکی، هضم شیمیایی، جذب و ترشح را انجام می دهد.اما در برخی مواقع به دلایلی مانند تروما یا ابتلا به سرطان مجبور به خارج کردن معده می شویم . زمانی که معده برداشته می گردد، جراحان مستقیم مری را به روده کوچک پیوند می زنند. به مرور، این افراد می توانند رژیم غذایی طبیعی همراه با مکمل های ویتامین داشته باشند.

طحال

از آن جا که طحال در نزدیکی دنده ها واقع شده است، بیشتر در معرض ترومای (ضربه) شکمی قرار می گیرد که تشخیص ندادن و درمان نکردن به موقع به مرگ فرد منجر می گردد.امکان ادامه حیات بدون طحال وجود دارد؛ به این دلیل که کبد هم نقش مهمی در بازیافت گلبول های قرمز و اجزای آن ایفا می نماید. به طور مشابه، بافت های لنفوئیدی در بدن به عملکرد ایمنی طحال یاری می نماید.

اندام های فراوری مثل

در مردان، سرطان، ترومای ناشی از درگیری، ضربات در ورزش یا تصادفات رانندگی، علت های اصلی برداشتن بیضه محسوب می گردد. در زنان، انجام عمل هیسترکتومی (برداشتن رحم و تخمدان بر اثر ابتلا به سرطان) باعث توقف چرخه قاعدگی پیش از دوره یائسگی می گردد.

آپاندیس

زمانی که محتوای روده وارد آپاندیس می گردد، به التهاب آپاندیس منجرمی گردد که به آن، آپاندیسیت گفته می گردد که در موارد حاد، با انجام جراحی، زایده آپاندیس خارج می گردد.

روده عظیم

روده عظیم یا کولون وظیفه جذب آب و آماده سازی مدفوع به وسیله فشرده سازی را بر عهده دارد . ابتلا به سرطان یا دیگر بیماری ها می تواند به برداشتن بخشی یا تمام روده عظیم منجر گردد.

کیسه صفرا

صفرا به طور مداوم برای یاری به تجزیه چربی فراوری می گردد. کیسه صفرا هنگامی که چربی را تشخیص می دهد، هورمونی آزاد می نماید که باعث منقبض شدن کیسه و رها شدن صفرا درون روده برای یاری به هضم چربی می گردد. کلسترول اضافی در صفرا باعث ایجاد سنگ صفرا می گردد. سنگ های صفراوی با عمل جراحی موسوم به کولسیستکتومی برای خارج کردن کیسه صفرا درمان می گردد.

چشم ها

با این که چشم ها نقش مهمی در برقراری ارتباط فرد با محیط اطراف دارد اما بسیاری از افراد به دلیل حادثه یا بیماری چشم خود را از دست می دهند و بدون داشتن چشم همچنان زنده اند.

تیروئید

غده تیروئید یکی از مهم ترین غدد بدن است که باعث ترشح هورمون های مورد احتیاج بدن می گردد اما ممکن است به دلیل بیماری ،پزشک تصمیم به برداشتن آن بگیرد اما به مدد داروهای هورمونی می توان به زندگی ادامه داد.

یک کلیه و یک ریه

فردی که یک کلیه اش را از دست داده می تواند تا سال ها با یک کلیه دیگر زنده بماند.در بلندمدت ممکن است در عملکرد کلیه کمی مشکل ایجاد یا فرد مبتلا به فشارخون بالا گردد، اما در مجموع یک کلیه سالم می تواند مانند دو کلیه هم به خوبی کار کند.همچنین زندگی تنها با یک ریه یا یک و نیم ریه تفاوت چندانی با زندگی با دو ریه ندارد. مشاهدات نشان می دهد افرادی که با عمل جراحی یک ریه شان را

برداشته اند توانسته اند 70 تا 80 درصد عملکرد تنفس شان را حفظ نمایند.

لوزه ها

لوزه ها غدد لنفاوی است که برای سلامت ما بسیار اهمیت دارد. لوزه ها اغلب ملتهب و عفونی می گردد و در مواردی پزشک تصمیم می گیرد لوزه ها را بردارد .

منبع: همگردی

به "بدون کدام اندام ها باز هم زنده می مانیم ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدون کدام اندام ها باز هم زنده می مانیم ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید