پرواز با پاراگلایدر در ایران

به گزارش وبلاگ پیوست، همواره انسان آرزو داشته در آسمان پرواز و از آسمان زمینی را که در آن زندگی می نماید دیدن کند و بالای شهر ها، روستا ها و طبیعت برای مدتی هر چند کوتاه رهایی را با پرواز کردن احساس کند. از آنجایی که افراد ماجراجو در پی هیجان هستند و تجربه های نو را دوست دارند، پرواز با پاراگلایدر می تواند تجربه ای متمایز برای آن ها باشد. پس اگر شما هم دوست دارید مثل یک پرنده در آسمان شناور شوید شما را به خواندن این مطلب خبرنگاران دعوت می کنیم.

پرواز با پاراگلایدر در ایران

پاراگلایدر چیست؟

پاراگلایدر

پاراگلایدر وسلیه ای نوظهور برای پرواز است که در اواخر دهه 80 اختراع شده است. این وسیله ساده ترین وسیله ای است که برای پرواز به دست بشر اختراع شده و از آنجا که بر خلاف هواپیما در کابین نمی نشنید، تجربه فوق العاده ای از پرواز را برای شما به وجود می آورد. پرواز با پاراگلایدر بدون استفاده از هیچ گونه موتوری انجام می گردد و نشست و برخواست آن به وسیله پای خلبان انجام می گیرد. این وسیله اسکلت داخلی ندارد و اجزای تشکیل دهنده آن چند بند و پارچه ای است که با قرار گرفتن در معرض جریان هوا مانند یک تشک بادی عمل می نماید.

تاریخچه پاراگلایدر در ایران

تاریخچه پاراگلایدر

این ورزش از سال 1992 میلادی به وسیله حسن امین سعیدی و محمد امین اُبهی به ایران راه پیدا کرد. این دو که از گذشته در رشته هنگ گلایدر تجربه داشتند و در هواپیمایی کشوری کار می کردند، دوره آموزش کایت موتوردار را در کشور استرالیا گذراندند و در این سفر با وسیله جدیدی به نام پاراگلایدر آشنا شدند. در هنگام بازگشت به ایران، دو دستگاه پاراگلایدر به ایران وارد کردند و آموزش این ورزش را، البته با وسایل و لوازم قدیمی، آغاز کردند.

پرواز با پاراگلایدر ترسناک است؟

پاراگلایدر

پاراگلایدر با بالارفتن از کوه، و یا با نگاه کردن از بالای یک ساختمان بلند قابل مقایسه نیست. بعلاوه برای آغاز پرواز نیازی به پرش از ارتفاع یا انجام سقوط آزاد ندارید. این ورزش مجذوب کننده ترین نوع پرواز شخصی است که رویای خیلی از علاقه مندان به پرواز را به حقیقت تبدیل نموده است. خلبان به آرامی در شیب کوه به سمت پایین می دود و با حالتی شبیه سر خوردن در آسمان از کوه جدا می گردد.

آغاز پرواز

پرواز با پالاگلایدر

به چند روش پرواز می تواند آغاز گردد.

در روش اول خلبان برای پرواز با پاراگلایدر در جهت مخالف باد با سرعت می دود و چتر را پشت سر خود می کشد. برخورد باد به زیر چتر باعث می گردد هوا در فضای داخلی زیر چتر جمع گردد و چتر بالا رود.

نهایتاً این عمل باعث می گردد خلبان به پرواز درآید که اگر باد شدیدتر باشد گاهی خلبان ابتدا در جهت مخالف می ایستد (به اصطلاح ریورز یا ضربدری گفته می گردد) تا باد چتر را از زمین جدا کند و سپس خلبان برگشته و آغاز به دویدن می نماید تا از زمین جدا گردد. معمولاً از این روش ها در نواحی مرتفع و کوهستانی استفاده می گردد تا خلبان بتواند به یاری ارتفاعی که از زمین دارد به پرواز خود تداوم بیشتری ببخشد و مدت طولانی تری را پرواز کند.

در روش دوم که در نواحی پست و کم ارتفاع از آن استفاده می گردد، خلبان به یاری یک وسیله دیگر تا زمانی که به ارتفاع مناسب برسد کشیده می گردد، سپس طناب را از خود جدا می نماید و مستقلاً به پرواز ادامه می دهد.

نکات ایمنی

تجهیزات ایمنی برای هر چترباز لازم است. حداقل این وسایل شمال فهرست زیر می گردد:

آلتی متر

AAD

کلاه پرواز

لباس پرواز

کفش مناسب

دستکش پرواز و…

دستکش مناسب برای پروازانتخاب لباس مناسب پرواز با پالاگلایدر

با تماشا عملیات های چتربازان دیگر ممکن است شما هم به انجام همان کار تشویق شوید. اما به این نکته توجه داشته باشید که شاید آن چتربازان از شما حرفه ای تر و باتجربه تر باشند یا می خواهند خظر بزرگ تری را به جان بخرند. پس با توجه به اندازه تجربه و توانایی خودتان و ریسک آن حرکت تصمیم بگیرید.

هرگز مجبور به پرواز نیستید، اگر احساس کردید آب و هوا مناسب نیست و یا حال فیزیکی کاملاً خوبی نداشتید به هیچ عنوان پرواز نکنید.

در هنگام پرواز به اطراف خود با دقت نگاه کنید و به جای نگاه کردن به چیزی که می ترسید با آن برخورد کنید به سمتی نگاه کنید که می خواهید به آن طرف بروید.

در کدام شهرها امکان پرواز با پاراگلایدر وجود دارد؟

سایت پروازی کیش

یکی از معروف ترین سایت های پرواز در جزیره کیش قرار گرفته است که این سایت برای پروازهای آموزشی و تفریحی است. یکی دیگر از مراکز پرواز با پاراگلایدر در تهران منطقه شهران قرار گرفته است. در تبریز، همدان، قم، کرج و مشهد هم می گردد این تجربه هیجان انگیز را داشت.

بعلاوه در گرگان چندین سایت پروازی وجود دارد. این سایت ها در اطراف مینودشت، نزدیک علی آباد کتول و روستای درازنو قرار گرفته اند.

اسامی سایت های پروازی و آدرس آن در شهر تهران:

- سایت پروازی جنت آباد | پرواز تفریحی پاراگلایدر

سایت پروازی جنت آباد

آدرس سایت پروازی جنت آباد : انتهای جنت آباد شمالی یا انتهای بلوار شهران

- سایت پروازی توچال

پاراگلایدر توچال

آدرس سایت پروازی توچال : تله کابین توچال

- سایت پروازی امام زاده هاشم

سایت پروازی امام زاده هاشم

آدرسسایت پروازی امام زاده هاشم: 65 کیلومتری جاده هراز از تهران، بعد از تونل

- سایت پروازی آب سرد

سایت پروازی آبسرد

آدرس سایت پروازی آب سرد: جاده فیروزکوه، 10 کیلومتر بعد از کیلاوند، ده چنار

- سایت پروازی لواسان

سایت پروازی لواسان

آدرس سایت پروازی لواسان : جاده لشگرک، لواسان

پرواز تفریحی پاراگلایدر | هزینه این ورزش به صورت تفریحی چقدر است؟

پاراگلایدر

قیمت های مختلفی برای یک دور پرواز با پاراگلایدر وجود دارد که معمولاً بین 300 تا 400 هزار تومان متغیر است و مدت زمانی که در آسمان هستید بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. البته می توانید در برخی از سایت های فروش اینترنتی بلیط تخفیف دار تهیه کنید.

تا به حال تجربه پرواز با پاراگلایدر را داشته اید؟ تجربه خود را زیر این مطلب با مخاطبان وبلاگ پیوست به اشتراک بگذارید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "پرواز با پاراگلایدر در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرواز با پاراگلایدر در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید