کرونا باعث کاهش بالای انتشار دی اکسید کربن شد

به گزارش وبلاگ پیوست، تحقیقات نشان می دهند که از سال 1958 تا امروز میزان دی اکسید کربن در جو بیشتر شده است. سال ها است که از قله آتشفشان ماونا لوا در ایالت هاوایی آمریکا که 3400 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است، هر ثانیه میزان دی اکسید کربن اندازه گرفته می گردد اما حالا اتفاق جدیدی افتاده: دانشمندان به دنبال پاسخ این سوال هستند که با توجه به کند شدن جریان اقتصاد جهانی، آیا میزان دی اکسید کربن در جو کمتر شده است؟

کرونا باعث کاهش بالای انتشار دی اکسید کربن شد

به گزارش وبلاگ پیوست از ایرنا، تحقیقات نشان می دهد که گازهای حاصل از سوخت فسیلی همچنان در حال افزایش است.

محققان و مدافعان محیط زیست امیدوارند که سالانه 10 درصد از رشد این گازها در جو کاهش پیدا کند و این آرزو غیرممکن نیست.

حالا با گسترش ویروس کرونا این آرزو در آستانه محقق شدن قرار گرفته است. حدود 6/2 میلیارد نفر در جهان در شرایط قرنطینه هستند و این شرایط ممکن است اثراتی جدی بر محیط زیست بگذارد. یکی از این اثرات کم شدن فراوری گازهای حاصل از سوخت های فسیلی است.

با قرنطینه شدن طیبعاً حمل و نقل کاهش پیدا می نماید، صنایع کم کار می شوند و در نتیجه فراوری گازهای گلخانه ای هم کمتر می گردد. حالا در این شرایط با افت فراوری دی اکسید کربن در جهان روبرو هستیم.

در ایالات متحده میزان فراوری این گاز در امسال 6/7 درصد کاهش داشته است، بعد از بروز کرونا در اروپا نیز با کاهشی 58 درصدی نسبت به شرایط قبل از کرونا روبرویم که پدیده ای بی سابقه است.

آنالیز ایستگاه های سنجش آلودگی هوا هم نشان می دهد که کیفیت هوای کلان شهرها از دهلی گرفته تا پکن و لس آنجلس از همواره پاک تر است.

هیچ وقت چنین فرصتی وجود نداشته است که چنین آزمایشی با این وسعت درباره اثر انسان ها بر فراوری گازهای حاصل از سوخت فسیلی انجام گردد.

یک فرصت تکرار نشدنی

در هر حال اثرات کرونا بر محیط زیست در کوتاه مدت هم تعیین شد. آب بعضی کانال ها در ونیز در حال شفاف شدن است چون قایق ها دیگر آب را گل آلود نمی نمایند و صدای ترافیک لندن جای خودش را به صدای آواز پرندگان داده است اما بسیاری از فعالان محیط زیست می گویند برای خوشحالی خیلی زود است.

شرایط کرونا همیشگی نخواهد بود و دوباره فعالیت ها از سر گرفته می گردد و با شرایطی که بر صنعت و فراوری گازهای گلخانه ای حاکم است به این زودی فراوری آلودگی ها متوقف نمی گردد. اما ارزش علمی این پدیده آنجا است که به دانشمندان فرصت داده تا در شرایطی که آلودگی های کمتری فراوری می شوند شرایط اتمسفر و جو را با شرایط زیر نظر داشته باشند و راهکارهای فراوری کمتر آلودگی ها را آنالیز نمایند.

نکته مهم این است که شاید هیچ وقت نمی توانستند این شرایط را در شرایط آزمایشگاهی به وجود بیاورند.

اطلاعات رصدخانه ایالت هاوایی نشان می دهد که در ماه مارس فراوری گاز دی اکسید کربن حاصل از فعالیت خطوط هوایی 31 درصد کاهش داشته است. این میزان برابر با 28 میلیون تن گاز یا سوخت 6 میلیون ماشین در یک سال است.

ترافیک هوایی جهانی 65 درصد کمتر از زمان مشابه در سال قبل است. در مراکزی جهانی مثل هنگ کنگ، انگلستان و سوئیس این ترافیک تا 90 درصد کمتر شده است.

فروش بنزین در آمریکا 48 درصد کاهش داشته است. تقاضای نفت جهانی روزانه 20 میلیون بشکه کمتر شده است. جالب است بدانید که 40 درصد آلودگی های ناشی از دی اکسید کربن محصول سوختن نفت است.

شیوع ویروس کرونا اجلاس های جهانی و مذاکرات محیط زیستی در سراسر جهان را لغو نموده است. برای مثال قرار بود در جریان این مذاکرات، اروپا تا سال 2050 انتشار دی اکسید کربن را به صفر برساند حتی برنامه تنظیم آب و هوایی اتحادیه اروپا تا 2030 هم احتمالاً معلق گردد.

اثرات مالی کرونا می تواند به این سمت وسو حرکت کند که کشورها برای جبران کسری فراوری خود و بحران ناشی از کرونا میزان فعالیت های صنعتی خود را بالاتر ببرند و همین می تواند تأثیری به شدت منفی بر محیط زیست بگذارد.

فرض هایی وجود دارد که چین برای جبران خسارت کرونا به سمت تأسیس نیروگاه های جدید حرکت کند و آمریکا هم عمل به تعهدات زیست محیطی را به تأخیر بیندازد و این مسئله دور از انتظار نیست.

منبع: جام جم آنلاین

به "کرونا باعث کاهش بالای انتشار دی اکسید کربن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا باعث کاهش بالای انتشار دی اکسید کربن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید