یک نماینده: در سیستان و بلوچستان گاز تبدیل به کالایی لوکس شده است

به گزارش وبلاگ پیوست، نماینده مردم چابهار در مجلس درخصوص عملکرد وزات نفت در بحث بحران گاز، بیان می نماید که کشوری که دارای دومین ذخایر گازی دنیا است، طبیعتا این شرایط قابل پذیرش نیست که چنین کشوری با چنین منابع بی بدیلی کماکان مردم باید چنین مشکلاتی داشته باشند.

یک نماینده: در سیستان و بلوچستان گاز تبدیل به کالایی لوکس شده است

مشخص الدین سعیدی در گفت و گو با انتخاب درباره مسائل گازی مردم در استان سیستان و بلوچستان، بیان نمود: بنابر اعلام رسمی وزارت نفت 95 درصد از جمعیت شهری و 85 درصد از جمعیت روستایی تحت پوشش گازرسانی کشور قرار گرفته است. متاسفانه حوزه انتخابیه بنده تنها منطقه ای در کشور است که تا این لحظه یک متر لوله رسانی گاز، نه در شهرها و نه روستاها وجود نداشته است. به تازگی خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار دارد اجرایی می گردد و چند روز پیش هم دوستان شبکه گازرسانی شهر را کلنگ زنی کردند ولی تا این لحظه گاز مطلقا وجود ندارد.

وی درباره شرایط مردم این استان در شرایط فعلی اعلام نمود: گاز تبدیل به کالایی لوکس شده که دسترسی به آن برای بسیاری از مردم رویایی شده است. صف های طویل مردم برای گرفتن کپسول گاز را شاهد هستیم و هر کپسول تا 200 هزار تومان هم فروخته می گردد. البته در کنار عقب ماندگی تاریخی که ریشه در هزاران سال دارد، خوشبختانه این دولت اعتبارات خوبی را برای گازرسانی درنظر گرفته است که امیدوارم جنوب استان هم به شبکه گازرسانی مجهز گردد.

سعیدی ادامه داد: بیشترین مشکل در شمال استان یعنی در زاهدان و زابل وجود دارد. هر چند در جنوب استان باتوجه به اینکه گاز وجود ندارد مسائلی بود اما در جنوب سرما قابل تحمل تر است. مردم در شمال استان مخصوصا خاش، سراوان، زابل و زاهدان دچار چالش بودند. بنا بر گفته نماینده محترم سیستان از سوختن فضولات حیوانی برای گرم کردن خود استفاده می کردند. در جنوب هنوز هوا آنقدر سرد نشده است که مجبور به چنین کارهایی شویم ولی اصل موضوع که مطلقا شبکه گازرسانی وجود ندارد، بسیار آزاردهنده است.

نماینده مردم چابهار در مجلس در ارزیابی خود از عملکرد وزارت نفت در بحران گاز، گفت: کشوری که دارای دومین ذخایر گازی دنیا است، طبیعتا این شرایط قابل پذیرش نیست که چنین کشوری با چنین منابع بی بدیلی کماکان مردم باید چنین مسائلی داشته باشند. وزیر نفت در مرداد ماه زمستان سخت اروپا را مثال زد. من معتقدم حتی اگر این اتفاق هم در اروپا می افتاد و مردم آنجا دچار مشکل می شدند چیزی از سوتدبیر ما کم نمی نماید. کمااینکه ما نباید بدخواه دیگران باشیم و تقاضای ایجاد چالش و مشکل برای دیگران داشته و از آن خشنود شویم. حال دیدیم که این اتفاق در آنجا نیافتاد و در کشور ما متاسفانه رخ داد.

سعیدی ادامه داد: قطعا این شرایط قابل پذیرش نیست بو نده هم مثل همکارانم معتقد به این موضوع هستم. اما سناریوی جنوب استان از این نظر فرق دارد که جاهای دیگر لوله کشی گاز وجود دارد ولی باتوجه به ناترازی انرژی در کشور مشکل فشار دارند ولی در حوزه انتخابیه بنده مطلقا چیزی به نام لوله کشی گاز وجود ندارد. اینکه این دولت دارد کوشش می نماید تا آنجا را متصل به شبکه گازرسانی کند از نظر من قابل تقدیر است.

منبع: فرارو

به "یک نماینده: در سیستان و بلوچستان گاز تبدیل به کالایی لوکس شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک نماینده: در سیستان و بلوچستان گاز تبدیل به کالایی لوکس شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید