آژانس بدون توافق هسته ای ایران یک کور سرگردان خواهد بود

به گزارش وبلاگ پیوست، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تأکید بر لزوم احیای برجام تأکید کرد که آژانس بدون توافق هسته ای ایران یک کور سرگردان خواهد بود.

آژانس بدون توافق هسته ای ایران یک کور سرگردان خواهد بود

به گزارش وبلاگ پیوست به نقل از خبرگزاری فارس، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته (یکشنبه) در مصاحبه با پایگاه خبری اکسیوس، توافق هسته ای با ایران را لازمه دسترسی آژانس به فعالیت های هسته ای ایران توصیف کرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تأکید بر لزوم احیای توافق هسته ای ایران گفت: داشتن توافق هسته ای با ایران لازم است، زیرا در غیر این صورت ما (در ارتباط با فعالیت های هسته ای ایران) یک کور سرگردان خواهیم بود.

این مقام ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تسلیحاتی بودن برنامه هسته ای ایران گفت: خیر، در حال حاضر هیچ اطلاعاتی نشان دهنده این امر نیست.

با این حال گروسی ضمن ابراز نگرانی از افزایش میزان غنی سازی ایران گفت: این یک مسئله بسیار جدی است. وقتی تا سطح 60 درصد غنی سازی می کنید، بسیار (به توانایی ساخت بمب) نزدیک می شوید. از نظر فنی از مواد (غنی شده با) درجه تسلیحات قابل تشخیص نیست و بنابراین وقتی این مسئله را به این حقیقت اضافه می کنید که دسترسی ما (به تأسیسات هسته ای ایران) در حال محدود شدن است، من نگران می شوم.

اخیراً مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دو گزارش فصلی خود را برای ارائه به نشست این هفته شورای حکام آژانس منتشر کرد که یکی از آن گزارش ها مربوط به راستی آزمایی اجرای برجام در ایران می شد و گزارش دیگر نیز درباره چند موضوع به جامانده پادمانی که مورد اختلاف ایران و آژانس بود.

پس از آن نیز، گروسی همچنین با ادعای شفاف نبودن اعلامیه های پادمانی تهران، مدعی شد که این مسئله بر توانایی آژانس جهت اطمینان حاصل کردن از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران تأثیر می گذارد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از نشست شورای حکام در جمع وبلاگ پیوست با بیان این که انتظاراتش در مورد مسائل پادمانی ایران برآورده نشده، ابراز امیدواری کرد محدودیت های نظارتی این نهاد در ایران خاتمه یابد.

به دنبال اظهارات اخیر گروسی، کاظم غریب آبادی نماینده ایران گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را معتبر ندانست و از این نهاد خواست که از هرگونه دستورکار سیاسی فاصله بگیرد و اضافه کرد: رویکرد یکطرفه آژانس می تواند به مانعی برای تعاملات آینده تبدیل گردد.

وی با ذکر این نکته که گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی با سوابق همکاری بین ایران و آژانس سازگاری و همخوانی ندارد، یادآور شد: این گزارش، معتبر هم نیست، چرا که مبتنی بر منابع قابل اتکا نمی باشد و همچنین متقاعد کننده نیز نیست، چرا که تمامی ابعاد همکاری و پیشرفت های حاصله را منعکس نمی کند.

نماینده دائم ایران در آژانس اظهار داشت: تعامل سازنده، مستلزم محیط مثبت، پرهیز از پیش داوری و ابراز نگرانی های مصنوعی و همچنین خودداری از عظیم نمایی چند موضوع پیش پا افتاده و بی اهمیت است.

منبع: جام جم آنلاین

به "آژانس بدون توافق هسته ای ایران یک کور سرگردان خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس بدون توافق هسته ای ایران یک کور سرگردان خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید