چیدمان جدید الکاظمی در صفوف نظامی

به گزارش وبلاگ پیوست، دولت مصطفی الکاظمی به دور از هیاهوی رسانه ای و جنجال سیاسی، در حال تغییرات گسترده ای در صفوف نظامیان عراق است.

چیدمان جدید الکاظمی در صفوف نظامی

تغییر فرمانده نیروهای زمینی ارتش و فرماندهی عملیات امنیت بغداد در طول دو روز اخیر مهمترین این تغییرات بوده اند.

الکاظمی نخست وزیر و فرمانده کل نیروی مسلح عراق طی حکمی دیروز (دوشنبه) 18 ماه می (29 اردیبهشت ماه 99) سرلشکر ستاد قاسم المحمدی را به عنوان فرمانده جدید نیروهای زمینی ارتش عراق برگزید.

این پست پیش از آن در اختیار سپهبد ستاد جمعه عناد سعدون وزیر دفاع فعلی در دولت الکاظمی بود که به دلیل انتصاب جمعه عناد به وزارت دفاع، نخست وزیر عراق، المحمدی را جایگزین او کرده است.

سرلشکر ستاد المحمدی پیش از تصدی پست فرمانده کل نیروهای زمینی ارتش، سمت فرمانده عملیات الجزیره و بادیه را در استان الانبار در غرب عراق برعهده داشته است.

همچنین الکاظمی امروز (سه شنبه) طی حکمی سپهبد ستاد قیس المحمداوی را به عنوان فرمانده جدید عملیات امنیت بغداد برگزیده است.

سرتیپ یحیی رسول سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق گفت که به دلیل کسالت سرلشکر ستاد عبدالحسین التمیمی فرمانده قبلی عملیات امنیت بغداد، نخست وزیر این کشور، المحمداوی را جایگزین او کرده است.

المحمداوی پیش از این، پست فرمانده عملیات امنیت بغداد را برعهده داشت که عادل عبدالمهدی نخست وزیر وقت به دلیل کسالت، او را از این پست کنار گذاشت و التمیمی را جایگزین وی کرده بود.

فرماندهی عملیات امنیت بغداد در نتیجه اعتراضات خیابانی پنج ماهه که از اول اکتبر گذشته (نهم مهرماه 98) علیه دولت سابق عادل عبدالمهدی آغاز شد، برای سومین بار است که در ماه های اخیر فرماندهی کل آن دچار تغییر می شود.

الکاظمی همچنین در همان آغاز کار دولت خود به عنوان نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، سرلشکر عبدالکریم خلف را که سمت سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح را در دولت عبدالمهدی برعهده داشت، برکنار و سرتیپ یحیی رسول سخنگوی فرماندهی مشترک را جایگزین او کرد.

الکاظمی به همین دلیل تحسین الخفاجی سخنگوی سابق وزارت دفاع را به عنوان جانشین سرتیپ رسول، به سمت سخنگوی فرماندهی مشترک نظامی عراق ارتقا داده است.

در همین چارچوب با توجه به اینکه سپهبد ستاد عثمان الغانمی در حال حاضر وزارت کشور را برعهده دارد و سمت رییس ستاد ارتش خالی شده است، انتظار می رود دولت الکاظمی به زودی رییس ستاد کل نیروهای ارتش عراق را نیز معرفی کند.

الکاظمی همچنین از مهمترین تغییراتی که در فرماندهی نیروهای مسلح عراق انجام داده، ارتقا سمت نظامی سپهبد ستاد عبدالوهاب الساعدی به ریاست سازمان مبارزه با تروریسم است.

دولت قبلی عبدالمهدی، الساعدی را به اتهام ارتباط با سفارت آمریکا از فرماندهی نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم کنار گذاشته و به حالت غیر فعال (در حال انتظار خدمت) به وزارت دفاع انتقال داده بود.

دولت الکاظمی در اولین دستورات خود، سپهبد ستاد الساعدی را به خدمت برگرداند و سمت او را از فرماندهی نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم به ریاست این سازمان ارتقا داده و در عوض سپهبد ستاد طالب شغاتی رییس سابق را به بازنشستگی احاله کرد.

بیشتر تغییراتی که تا به امروز دولت الکاظمی انجام داده در پست های متعلق به وزارت دفاع و سازمان مبارزه با تروریسم بوده است و هنوز این تغییرات شامل وزارت کشور نشده است.

از مهمترین تغییرات در وزارت کشور عراق تا به امروز، انتقال یکی از فرماندهان ارشد دفاع به سمت وزارت کشور بوده است.

الکاظمی در کابینه جدید خود سپهبد ستاد عثمان الغانمی رییس ستاد ارتش که از فرماندهان ارشد دفاعی به شمار می رود، به سمت وزارت کشور برگزیده است.

برخی منابع خبری از احتمال تغییر فالح الفیاض رییس سازمان الحشد الشعبی توسط دولت الکاظمی خبر داده اند، اما هنوز نه فرماندهی نیروهای مسلح و نه این سازمان این اخبار را به طور قطع و یقین تایید نکرده اند.

این تغییرات و جابجایی های گسترده در صفوف نظامیان عراق در حالی انجام می شود که رسانه ها و جریان های سیاسی که معمولا نسبت به این تغییرات حساسیت بالایی نشان می دهند، تا به امروز به این اقدامات الکاظمی واکنش قابل ذکری نداشته اند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "چیدمان جدید الکاظمی در صفوف نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیدمان جدید الکاظمی در صفوف نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید