پیامدهای عرضه رمزارز تولید شده ماینرها به بانک مرکزی

به گزارش وبلاگ پیوست، هیأت وزیران در جلسه 13 مهرماه سال 99 به پیشنهاد بانک مرکزی و وزارت نیرو، مصوبه ای را که به امضای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری رسیده است را ابلاغ کرد. دراین مصوبه آمده است که رمزارزهای استخراج شده براساس مجوزهای صادره صرفاً برای تأمین ارز واردات کشور و طبق مقرراتی که بانک مرکزی تعیین می کند، قابل مبادله است.

پیامدهای عرضه رمزارز تولید شده ماینرها به بانک مرکزی

طبق این مصوبه ماینرها باید رمز ارز دست اول تولید شده را تا سقف مجاز و به صورت مستقیم به کانال های معرفی شده از سوی بانک مرکزی عرضه کنند. سقف مجاز رمزارز استخراج شده و قابل مبادله از سوی هر واحد استخراج کننده براساس میزان انرژی مصرف شده که از سوی آن واحد طبق دستورالعمل وزارت نیرو تدوین می شود، به صورت دوره ای به بانک مرکزی اعلام می شود.

در بررسی این مصوبه که در خصوص تحویل رمز ارز حاصل از استخراج به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باید به نکات زیر اشاره کرد:

در ابتدا باید از تغییر رویکرد بانک مرکزی نسبت به فناوری های نوین و تبدیل به اصطلاح تهدید ها به فرصت ها تقدیر کرد. با توجه به تغییر دیرهنگام سیاست های پول و بانکی و از دست دادن فرصت های بی تکرار در حوزه استخراج رمزارز ها (از ابتدای سال 1398 تا آبان 1399) ولی کلیات این مصوبه و ایجاد روشی برای تزریق این درآمد ها به ساختار بانکی کشور را مثبت ارزیابی می کند.

کاملاً مشهود است بانک مرکزی صرفاً تمایل داشته از مزایای صنعت استخراج و بهره مندی از درآمد های ارزی این صنعت بهره مند شود و همچنان ممنوعیت تبادل رمز ارز ها را مرتفع نکرده است که تفسیر ابعاد فنی و اقتصادی آن در این مجال نمی گنجد.

نکته بعدی این است که مصوبه مذکور قطعاً بدون مشورت با فعالان این صنعت تبیین شده است، زیرا فعالان این صنعت به دفعات از مسائل تعرفه های غیر اصولی و تبعیض آمیز این صنعت گلایه مند بوده و طرحی در جهت رفع این موانع و حتی کمک به زیرساخت های تولید برق نیز آماده و تقدیم کرده اند که متأسفانه با وجود پیگیری های به عمل آمده تا به امرز فاقد نتیجه بوده است.

آیا می توان از صنعتی که امکان شروع فعالیت نداشته و هنوز درگیر ابلاغ آیین نامه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوبه معین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز موجود در کشور به شماره 39228،ت57373 ه مورخه 15 تیرماه سال 99 هیأت دولت و اصلاح نرخ حامل های انرژی است توقع درآمدزایی و تزریق درآمد های مربوطه به شبکه بانکی کشور را داشت.

نکته قابل تأمل تأثیر و نقش وزارت نیرو است که به نوعی سعی دارد که خود را به عنوان متولی این صنعت معین کند با وجود آنکه در مصوبه، رسمیت رمز ارز و استخراج هیأت محترم دولت به شماره 58144،ت55637 ه مورخه 13 مردادماه سال 98 وزارت صمت به عنوان متولی رسمی این صنعت معین شده است. صرف تأکید بر نیاز این صنعت به انرژی برق، نمی تواند متولی بودن وزارت صمت را نفی و جای خالی این وزارتخانه کلیدی در تصمیم سازی ها بشدت نمایان است.

لازم به ذکر است در طرح پیشنهادی برای رفع موانع و جهش تولید این صنعت به صراحت راه های جایگزین برای تأمین برق مورد نیاز این صنعت توسط احداث نیروگاه های گازی تبیین شده که تمام مطالعات طرح با رعایت مصالح کشور تدوین شده است که مدت هاست روی میز مسئولان وزارت نیرو در انتظار اتخاذ تصمیم است.

اجرای دستورالعمل مورخه سوم مهرماه سال 99 در خصوص تحویل رمز ارز حاصل از استخراج به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منوط به اصلاح تعرفه های انرژی در جهت رفع موانع تولید و جهش تولید است. در صورت عدم اصلاح نرخ حامل های انرژی این مصوبه می تواند تیر خلاصی بر پیکره نیمه جان صنعت استخراج رمز ارزها در کشور باشد.

نظام صنفی رایانه ای کشور به عنوان متولی بخش خصوصی و رابط بین بخش خصوصی و نهادهای حاکمیت و قانونگذاری، آمادگی کامل خود را برای رفع این گره، جهش تولید و ارز آوری با تخمین نیم میلیارد دلار در سال در صورت توجه به راهکارهای علمی و عملیاتی خود را اعلام می دارد.

منبع: ایران آنلاین

به "پیامدهای عرضه رمزارز تولید شده ماینرها به بانک مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای عرضه رمزارز تولید شده ماینرها به بانک مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید